Google+

1 Şubat 2014 Cumartesi

Heirs: Nihayet Sonunu Getirebildiğim Bir Kore Dizisi


Heirs... Evet bu diziyi tek bir cümleyle özetlemek gerekirse "Love is the moment~~". Daha bilgilendirici bir özet geçmek gerekirse de, iki ana karakter hariç herkes arasındaki ilişkinin daha ilgi çekici olduğu dizi. Kore dizilerini takip ediyorsanız biliyorsunuzdur, Heirs başlamadan aylar öncesinden dizinin reklamı yapılmaya başlandı. Kadroya katılması olası türlü türlü isimler konuşuldu. Ben izlemeyi hiç düşünmüyordum. Yonghwa'nın adı geçtiğinde "Senin için bir tane dandik diziye katlandım ikincisini yok ben almayayım canım" dedim (bkz. sonra Mirae's Choice'ı izleyerek bu lafımı da bir güzel yedim). Ama kadroya Yonghwa değil de Minhyuk şekerciği katıldığında işler değişti, izlemek istedim.

[Kısa bir not: Dandikten kastım, konusu bir türlü ilerlemeyen ya da klişe bulduğum unsurları fazlaca olan kısacası bana hitap etmeyen diziler. Yoksa zevk meselesi tabii, beğenenleri aşağılamak gibi bir amacım yok.]

Eğer taşınmasaydık ve babamın ayağı kırıldığı için internetin bağlanması uzun sürmeseydi, herhalde bu dizi de benim için indirilmiş ve izlenmeyi bekleyen onca dizi arasında yerini alırdı. Ve her ne kadar internetimiz bağlanana kadar dizide epey ilerlemiş olsam da, son iki bölümü yayınlanmasından yaklaşık iki ay sonra bu hafta ancak izleyebildim. O kadar sürükleyiciydi yani :D Neyse, bu yazının amacı izleme sürecimi anlatmak değil sonuçta. Biraz da diziden bahsetsem iyi olacak sanki :)


[Kendi aldığım ekran görüntüsü olmayan görseller Drama Beans ve Soompi forumlarından alınmıştır.]
Açık konuşmak gerekirse dizi beklentilerimin oldukça üstündeydi (çünkü beklentim oldukça düşüktü). Klişe üstüne klişe beklerken hiç beklemediğim eğlenceli ve farklı karakterler sayesinde klişeleri göz ardı edebildim, çok takılmadım. İki ana karakter yani Cha Eun Sang (Park Shin Hye) ve Kim Tan (Lee Min Ho) arasındaki ilişki bence oldukça sıkıcı, diğer karakterler arasındaki ilişkiler ise onlara oranla bir hayli ilgi çekiciydi. Hadi öyleyse spoiler/ön bilgi vermeden diziyi izlenilebilir hale getiren şeylerden bahsedeyim :)

Lee Bo Na (Krystal) & Yoon Chan Young (Minhyuk şekerciği)
Diziyi izleyip de bu cici çifti sevmeyen olmuş mudur bilmiyorum
ama ben çok sevdim ^^
Idol dünyasından gelmiş olsalar da oyunculukları hiç göze batmıyordu.

Kim Tan (Lee Min Ho) & Kim Won (Choi Jin Hyuk)
Göz yanılması mıydı bilmiyorum ama bazen gerçek ağabey-kardeş kadar 
benzediklerini düşündüm.

Kim Tan (Lee Min Ho) & Choi Young Do (Kim Woo Bin)
Önce neden araları açılmış diye sonra da barışıp tekrar kanka olacaklar mı diye merak ettim.
Aralarındaki gerginliği izlemek güzeldi :)

Hyo Shin sunbae (Kang Ha Neul) & Öğretmen Hyun Joo (Lim Ju Eun)

Öğretmen Hyun Joo (Lim Ju Eun) & Kim Won (Choi Jin Hyuk)
Hyun Joo'nun ilişkileri hakkında yorum yapmayacağım.
Yüzü güzel olan değil bahtı güzel olan mutlu oluyor işte hayatta...

Tan'ın annesi (Kim Sung Ryoung) & Eun Sang'ın annesi (Kim Mi Kyung)
Amma komikti bu iki annenin sahneleri :D

Myung Soo (Hyungsik) ise başlı başına izlemesi keyif verici bir karakterdi. Bo Na ile Myung Soo sevimlilik ve aptallık arasındaki ince çizgide yer alarak diziyi benim için çekilir kıldılar.


Peki neleri sevmedim? Zengin çocuk fakir kız klişelerine katlandım, görmemeye çalıştım ama katlanamadığım şey çok güçlü, kendi ayakları üzerinde durabilen, aklı başında bir kız olarak yansıtılan Eun Sang karakterinin Tan'ın her sözüne itiraz etmeden uymasıydı. Ne zaman bir olay olsa Tan, "Eun Sang sen git ben hallederim" moduna geçiyordu ve Eun Sang da tıpış tıpış gidiyordu. Kızım kendi hakkını kendin savunsana. Sessizce ortamı terk etmek ya da zaman zaman kolundan tutup sürüklenerek gitmek Eun Sang karakterine ters düşüyordu. Bence tutarsız yazılmış bir karakterdi, sürekli kendisiyle çelişiyordu. Tan efendi ise "Çok aşığım o yüzden böyle maçoyum ve takıntılıyım. Azıcık da duygusalim hani" modundaydı. Afferim size yavrum, ne sağlıklı bir ilişki öyle sizinki.

Bir de dizide gördükçe sinir olduğum karakterler vardı. Bunları da sıralayacak olursak:

Young Do'nun babası (Choi Jin Ho)

Tan & Won'un babası (Jeong Dong Hwan)

Hyo Shin'in annesi (Seo Yi Sook)

"Ben senden daha tecrübeli olduğuma göre senin için en iyisini ben bilirim" düşüncesinde olan insanlara (ki genellikle bunlar insanın anne babası oluyor) sinir olmamak mümkün değil.

Sonuç olarak beni gıcık eden anları olsa da kendini izlettiren bir diziydi. Kore dizilerine yeni başlayanların severek izleyeceğini düşünüyorum. Ama yıllardır Kore dizisi izleyip de artık belli K-drama kalıplarının dışında izleyecek bir şey arayanlara göre değil.

Yazıyı başladığım gibi bitirmek gerekirse :D

Kaynak: dramatroll.tumblr.com

Peki ya siz ne düşünüyorsunuz? Diziyi beğenerek mi izlediniz? Hoşunuza giden ve gitmeyen kısımları nelerdi?

4 yorum:

kendisi dedi ki...

:) Evet ben de Woo Bin'in oyunculuğunu daha çok beğendim. Belki de Lee Min Ho'yu hep aynı rollerde görmekten bıktığım içindir ya da canlandırdığı karakterin ilgi çekici bir yönünü bulamadığımdan. Dizi bir şekilde izletti kendini ama tekrar izlemek isteyeceğim kadar harika değildi.

nilü dedi ki...

Fena dizi değildi genel olarak sevdiğimi söylemeliyim ama "10 kere aç baştan izle sıkılmazsın" diyebileceğim kadar iyi de değildi.. Bir anlamda aslında Lee Min Ho izlettirdi diziyi ki ben Park Shin Hye'den de hazetmediğim için çocuk tek başın aldı götürdü.. Aslında o kadar iyi yan karakterler vardı ki başrollere bu kadar takılacağına onları ön plana çıkarsaydı çok daha iyi olabilirdi.. Yan rollere yakışıklıları güzelleri doldurmuşlar ama onlar öyle kendi hallerinde dolanıp durdular arka planda gariplerime bi hikaye yaz bi atraksiyon romantizm kat.. Neyse sonuç olarak izlerken iyi vakit geçirdik ve tarihin tozu sayfalarına gömdük ..

kendisi dedi ki...

Yorumun için teşekkürler nilü :) Dizi hakkında benzer şeyler düşünmüşüz.

melis dedi ki...

sonunda abisine ne oluyor anlamadım evleniyo mu sevdiğine kavuşuyo mu bilen cevap versin lütfen ya

Bunlar da ilginizi çekebilir: