Google+

4 Aralık 2010 Cumartesi

Daniel Henney ve Altın Oran (φ)


Blogumu takip edenler aşağı yukarı bilir, çeşitli zamanlarda farklı şeyleri takıntı haline getiren biriyim. Blogu açtığımdan beri önce Kim Hyun Joong (dolayısıyla Playful Kiss) sonra Jang Keun Suk (dolayısıyla Marry Me, Mary) takıntıları olarak sizlere yansımış. Bu obsesyon olayından en son nasibini alan Daniel Henney oldu. La Fea'nın tavsiyesi üzerine My Name is Kim Sam Soon'u izlediğimden beri "Danny!!!" diye kafayı yer vaziyetteyim. O kadar ki oturup Fugitive: Plan B'yi izliyorum Rain'in tüm salakça çapkın hareketlerine ve dizinin yarısının kovalamaca sahnelerinden ibaret olmasına rağmen. Hatta bahsi açılmışken beğendiğim kamera arkası görüntülerini paylaşayım dizinin:


Tabi ben bu fotoğrafları görünce "Hooopp!!! Ne oluyoruz?! Lee Na Young'dan korkarken şimdi bir de Rain'den mi sakınacağım Danny'mi?" diye gıcık oldum :D 

Konuya dönecek olursak Daniel Henney ile ilişkimiz bir kaç aydır sürüyor, yani daha çok yeni :) Yakında sıkılır mıyım bilmem ama şimdilik mutluyuz :P

Şimcik asıl meseleye bir giriş yapak. Bahsetmek istediğim şey altın oran yani fi (φ) ve geçmişten günümüze altın oranın güzellikle olan ilişkisi. Herhangi bir kaynaktan alıntı yapmadan kendi bilgilerimi sözcüklere aktarıp anlatacağım sizlere. İsteyen gugıllayıp daha ayrıntılı bilgi edinir.

Altın oran, aslen peş peşe gelen iki Fibonacci (Fibonaççi diye okunur) sayısının birbirine oranıdır. Leonardo Fibonacci (Pisa'lı Leonardo) ortaçağda yaşamış olan İtalyan bir matematikçi ama seyahatleri sırasında Hint-Arap rakamlarını öğreniyor ve bu rakamlarla işlem yapmanın Roma rakamlarına oranla çok daha kolay olduğunu keşfediyor. Liber Abaci adlı kitabında Fibonacci Serisi diye adlandırılan bir örüntü ortaya atıyor. Örüntünün çıkış noktası 1 erkek 1 dişi tavşanın çiftleşmesi sonucu her ay ortaya çıkan toplam tavşan sayısı. Fazla ayrıntıya girmeyeceğim, ilginizi çekerse Tübitak Yayınları'ndan "Bir Sayı Tut..." isimli kitabın 2. bölümünü okuyabilirsiniz. Güzel kitaptır, tavsiye ederim :)


Kısacası serimiz şu şekilde ilerlemektedir:

1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55...

İlk 2 terimden sonraki her terim kendinden önce gelen iki terimin toplamı şeklinde yazılabilmektedir. Belirttiğim gibi iki Fibonacci sayısının oranı sonsuza gittikçe altın orana yakınsarφ=1.618033988749894...

Altın Oran (φ), Pi (π) sayısı gibi noktadan sonra sonsuz tane basamağa sahip  yani irrasyonel bir sayıdır. Doğada, sanatta ve mimaride altın orana sıkça rastlanır ve yapılan araştırmalar göstermiştir ki altın orana sahip nesneler gözümüze güzel gözükür. İnsan yüzü için bir altın oran maskesi geliştirilmiştir. Maskeyi yazıma ekliyorum ki kaydedip istediğiniz fotoğraf üzerinde deneyin. Uzantısı png olduğundan herhangi bir fotoğraf düzenleme programı yardımıyla maskeyi orantılayıp dilediğiniz bir fotoğraf üzerine yerleştirebilirsiniz.

Başlıktan da anlaşılacağı üzere ben maskeyi Daniel Henney üzerinde deneyip adamın kesinlikle güzel olduğunu bilimsel olarak kanıtladım :P Tamam göz ve kaşları tam oturmadı ama o kadar da olur. Hem neredeyse en kötü resimlerini seçmem gerekti çünkü maskeyi yerleştirmek için kameraya düz bakıyor olması gerekiyordu. Buyrun kritiğini siz yapın olmuş mu olmamış mı :)C.N. Blue'nun Voice albümünden "One of a Kind" parçasını kendisine ithaf ederek yazımı sonlandırıyorum :)


Adamın dudağının sağ kenarındaki gamzesi bile yeter :P
Benim kadar gamze manyağı bir insan var mı aceba :)

NOT: Altın oran hakkında ayrıntılı bilgi edinmek isteyenler için bir kitap tavsiyesi daha: "Doğada, Sanatta, Mimaride Altın Oran ve Fibonacci Sayıları". Nobel Kitabevi tarafından basılmış ve Prof. Dr. Fikri Akdeniz tarafından yazılmış bolca görsel içeren minik bir kitapçık.

Sonlandırıyorum dedim ama durun şu Bravo dondurma reklamını da ekleyeyim.
Ya bu adam ne şeker ^^ Çok deli hareketleri var :D
Yok yok ondan bıkmam ve yeni aşklara yelken açmam mümkün değil :)Son olarak (bu sefer gerçekten son) bir ara metroda filan yayınlanan "Hi Seoul" reklamı vardı bilmem göreniniz oldu mu ama Seoul festivali için tanıtıcı bir reklam işte. Onun yerine şu tanıtım bence çok daha fazla insan çekerdi :D

İZLEMEK için TIKLAYIN

0 yorum:

Bunlar da ilginizi çekebilir: